Home > Products > Wear Resistant Steel Plate > Construction Nm400 Wear Resistant Steel Plate 10mm B-HARD500 QUARD500
Construction Nm400 Wear Resistant Steel Plate 10mm B-HARD500 QUARD500
Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: TISCO,,AM,NM
Certification: ISO,CE,SGS,BV
Model Number: Wear Resistant Steel Plate
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1Ton
Price: USD1000-USD2500/Ton
Packaging Details: Standard seaworthy export packing or as customer demands
Delivery Time: 7 Days
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 8000 Tons per Month
Get Best Price
Highlight:
B-HARD500 steel plate 10mm
steel plate 10mm B-HARD500
steel plate 10mm QUARD500
Name:
Wear Resistant Steel Plate
Surface Treatment:
Clean, Finishing, Blasting And Painting
Material:
Ar400/450/500/600, Nm300/360/400/450/500
Application:
Mining Machinery, Mining Machinery, Environmental Protection
Tolerance:
Standard Tolerance
Thickness:
2-300mm(2-100mm Usually Used)
Test:
BV-ISO-Ce-SGS-Mtc
Processing Service:
Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching
Special Use:
High-strength Steel Plate
Name:
Wear Resistant Steel Plate
Surface Treatment:
Material:
Application:
Tolerance:
Standard Tolerance
Thickness:
2-300mm(2-100mm Usually Used)
Test:
BV-ISO-Ce-SGS-Mtc
Processing Service:
Special Use:
High-strength Steel Plate
Product Description
NM 300 400 500 Thickness 10mm Wear Resistant Steel Plate for Construction
Specification sheet
Product name
High quality din xar400 wear resistant plate 400 500 wear resistant steel plate from Germany
Standard
AISI,ASTM, EN, BS, GB, DIN, JIS
3-150mm
Width
1250-2500mm
Length
6000-12000mm or as to requirement
Processing craft
Quenching and tempering
Materials
NM450L,NM450A,NM600,NM400,NM400L,NM400A,NM500A,NM500,NM360L,NM360,NM550,NM450
NR360,NR400,MITTA 400F,MITTA 450F,MITTA 500F