Home > Products > Non Oriented Silicon Steel > Baosteel Electrical Steel Coil Non Oriented 23JGS095 23JGH095 0.5mm 0.35mm
Baosteel Electrical Steel Coil Non Oriented 23JGS095 23JGH095 0.5mm 0.35mm
Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: BAOSTEEL.ANSTEEL
Certification: ISO,CE,SGS
Model Number: 30Q120
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1Ton
Price: USD600-USD4000/Ton
Packaging Details: Standard seaworthy export packing or as customer demands
Delivery Time: 7-15 Days
Payment Terms: L/C,T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 2000 Tons per Month
Get Best Price
Highlight:
Baosteel Electrical Steel Coil Non Oriented
Non Oriented Electrical Steel Coil 0.35mm
0.5mm Non Oriented Electrical Steel Coil
Type:
Oriented Silicon Steel
Surface Treatment:
Semi- Organic
Coating Thickness:
0.2-0.5µm
Application:
Transformer Electrical,voltage
Hardness:
207/197/170
Length:
Customer Request
Thickness:
0.23mm To 0.5mm
Type:
Oriented Silicon Steel
Surface Treatment:
Semi- Organic
Coating Thickness:
0.2-0.5µm
Application:
Transformer Electrical,voltage
Hardness:
207/197/170
Length:
Customer Request
Thickness:
0.23mm To 0.5mm
Baosteel A Series 23JGS090 23JGH090 23JGS095 23JGH095 Electrical Steel Coil 0.5mm 0.35mm
What are the different types of electrical steel?
What grade is electrical steel?
Category Grain-Oriented Electrical Steel; Non-oriented electrical steel
Standard AISI, ASTM, BS, DIN, GB, JIS, EN
Thickness 0.2- 0.8 mm
Width 900-1230mm
Brand Bao steel
Origin China
Packing Export standard package (as per requirements)
MOQ 3 tons per size
Delivery time 7-10 days after receiving L/C or deposit
Loading Port Shanghai , China (any port in China )
Remark Specific requirement of alloy grade,temper or specification can be discussed at your request
Baosteel Electrical Steel Coil Non Oriented 23JGS095 23JGH095 0.5mm 0.35mm 0
The performance requirements of silicon steel are mainly:
4. Good punching performance is more important for the manufacture of micro and small motors.
Latest feedback from customers
Baosteel Electrical Steel Coil Non Oriented 23JGS095 23JGH095 0.5mm 0.35mm 1